Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 23:16
Reklama

Żegluga Wisłą z Włocławka do Gdańska. Projekt uchwały trafił do wykazu prac legislacyjnych

Podziel się
Oceń

Żegluga Wisłą z Włocławka do Gdańska. Projekt uchwały trafił do wykazu prac legislacyjnych

Autor: Fot. B.B.

  5 stycznia opublikowano projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Kompleksowe zagospodarowanie Dolnej Wisły”.

Dokument jest odpowiedzią na ratyfikowane przez Polskę w 2017 r. Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (dalej: „Porozumienie AGN”), w którym wskazano drogi wodne o znaczeniu międzynarodowym znajdujące się na terenie Polski. Wśród nich wskazana została międzynarodowa droga wodna E40 – łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym.
   Podpisując Porozumienie AGN, Polska wyraziła intencję do rozwoju i modernizacji wskazanych w Porozumieniu AGN dróg wodnych w sposób mający zapewnić warunki nawigacyjne spełniające kryteria właściwe dla śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, tzw. klasy „E”, odpowiadające, co najmniej IV klasie żeglowności [1] oraz włączenia do sieci europejskich korytarzy transportowych.
   Objęty zakresem interwencji szlak dolnej Wisły na odcinku od Włocławka do Gdańska stanowi polski fragment międzynarodowej drogi wodnej E40 (dalej: „Droga Wodna Dolnej Wisły” lub „DWW”). Rzeka na przedmiotowym odcinku jest zaniedbana i zanieczyszczona. Jej potencjał jest wykorzystany tylko w niewielkiej części, w sposób nieusystematyzowany, co przez dziesięciolecia doprowadziło do obecnego jej stanu charakteryzującego się fragmentaryczną i chaotyczną zabudową.
DWW nie spełnia warunków umożliwiających prowadzenie efektywnej żeglugi śródlądowej, w tym na zapleczu portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Obecna sytuacja wynika przede wszystkim z niskiej jakości istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej lub zupełnego jej braku. Jakość śródlądowych dróg wodnych bezpośrednio przekłada się na możliwość prowadzenia opłacalnego ekonomicznie transportu wodnego śródlądowego.

 IV klasa żeglowności – zgodnie z klasyfikacją dróg wodnych w Polsce  to klasa o znaczeniu międzynarodowym, dla której przyjęto następujące parametry:

  • minimalna szerokości szlaku żeglownego na rzece: 40 m;
  • minimalna głębokość tranzytowa na rzece: 2,8m;
  • minimalna szerokości szlaku żeglownego na kanale: 40 m;
  • minimalna głębokość tranzytowa kanału: 3,5 m;
  • promień łuku osi szlaku żeglownego: 650 m
  • minimalna szerokość śluzy: 12 m;
  • minimalna długość śluzy:  120 m
  • oraz minimalna głębokość na progu dolnym śluzy: 3,5 m.

W ramach Programu zrealizowana ma zostać budowa stopnia wodnego poniżej Włocławka w miejscowości Siarzewo na 706,38 km rzeki Wisły.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama