To pierwsze jajo w sokolim gnieździe jakie pojawiło się w 2023 roku we Włocławku. W naszym mieście możemy obserwować co dzieje się w dwóch gniazdach: na kominie MPEC oraz na terenie Anwilu. Podgląd na żywo możemy śledzić za pośrednictwem strony www.peregrinus.pl, którą opiekuje się STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA "SOKÓŁ". Obecnie w gnieździe MPEC zadomowiły się Szkwał oraz Zazamka i właśnie dziś pojawiło się u nich pierwsze jajo. Z kolei w gnieździe na terenie zakładów Anwil rezydują Kopernik i Wilda. "Włocławskie" sokoły nie wystartowały jednak sezonu lęgowego 2023. Rozpoczęły go sokoły "warszawskie". Astra, w gnieździe na kominie PGNiG Siekierki złożyła pierwsze jajko 18 lutego o godz. 5:15 i 05 sek. Prawie trzy tygodnie przed czasem.
Sokół Wędrowny to ptak drapieżny, którego liczebność w Polsce jest bardzo niska. Odbudowa krajowej populacji lęgowej trwa od połowy lat 90. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków obliczyło, krajową populację lęgową. W latach 2000–2008 oceniano, że w Polsce znajduje się zaledwie na około 10 par, w latach 2013–2016 na 30–55 par, a w roku 2020 na 55 par.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt, poinformowało również na swojej stronie, że odeszła gniazdująca na terenie Włocławka Iskierka, o której pisaliśmy w ubiegłym roku.
"Iskierka pochodziła z hodowli i została reintrodukowana w 2006 roku na terenie Nadleśnictwa Szczecinek. Już w 2007 roku była zaobserwowana przy gnieździe włocławskiego MPECu, gdzie w latach 2008-2010 wyprowadziła 10 młodych. Potem przeniosła się do gniazda na terenie ANWILU, skąd w latach 2011-2022 wyprowadziła 30 młodych, z których dużo zasiedliło gniazda na terenie Polski, np. w Lublinie, Konstancinie Jeziornej, Toruniu, czy Wołominie. Iskierka miała 16 lat, to dużo jak na samicę. Ostatnio można było już zaobserwować pewne problemy z dochowaniem się młodych, w tym roku na trzy wyklute pisklęta, tylko jedno przeżyło".
Napisz komentarz
Komentarze