Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Wczoraj strażacy zostali zadysponowani do pożaru trawy w miejscowości Sokołowo-Parcele. Na miejsce dotarły zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Brześcia Kujawskiego oraz Sokołowa.
"Zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Sokołowo-Parcele otrzymaliśmy wczoraj około godziny 21:40. Na miejscu działały zastępy OSP Sokołowo oraz OSP Brześć Kujawski. Pożarem były objęte około 2 ary powierzchni. Przyczyną było podpalenie." - powiedział mł. bryg. Mariusz Bladoszewski, oficer prasowy KMPSP we Włocławku
Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Napisz komentarz
Komentarze