Kwestie posiadania broni, wydawania i cofania zezwoleń na posiadanie broni palnej w Polsce reguluje ustawa o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku. Określa ona przypadki, w jakich można ubiegać się o pozwolenie na broń, czy też rodzaje broni, które mogą być posiadane przez obywateli. Definiuje także dokładnie broń palną, istotne jej części, jak i pojęcia związane z tymi zagadnieniami. Artykuł 10 ustawy głosi, że pozwolenie na broń można uzyskać, jeśli nie stanowimy zagrożenia dla samego siebie oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego. Aby uzyskać pozwolenie na broń, trzeba mieć ukończone 21 lat. Wyjątkiem jest broń sportowa i łowiecka - tutaj wystarczy 18 lat, ale nasz wniosek musi zostać poparty przez Klub Sportowy lub Polski Związek Łowiecki. Aby otrzymać pozwolenie, trzeba także przejść niezbędne badania i uzyskać pozytywne opinie lekarskie i psychologiczne.
"Pozwolenia na broń wydają dwa organy. Komendant Wojewódzki Policji wydaje pozwolenia na broń palną, natomiast Komendant Powiatowy wydaje pozwolenia na broń białą i cięciwową." - informuje mł. insp. Krzysztof Stefański z KWP Bydgoszcz
W podaniu o wydanie zezwolenia na posiadanie broni, określamy cel, rodzaj i liczbę egzemplarzy broni, które zamierzamy posiadać. Składając podanie, należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 240 zł, oraz dołączyć niezbędne orzeczenia lekarskie i psychologiczne.
W przypadku broni osobistej, służącej do samoobrony, należy wykazać, że jest się osobą zagrożoną, a zagrożenie jest stałe i ponadprzeciętne. Zagrożenie może dotyczyć zarówno zdrowia, życia jak i mienia. Należy także zdać egzamin z posługiwania się bronią w Komendzie Wojewódzkiej. Egzamin składa się z części teoretycznej, podczas której musimy wykazać się znajomością ustawy o broni i amunicji, przepisów wykonawczych, znajdujących w niej zastosowanie, oraz wybranych przepisów kodeksu karnego, dotyczących obrony koniecznej. W części praktycznej musimy wykazać, że umiemy posługiwać się bronią w sposób bezpieczny. Do egzaminu należy przygotować się we własnym zakresie. Posiadanie patentu i licencji zwalania nas z egzaminu automatycznie.
W roku 2018 Komenda Wojewódzka w Bydgoszczy wydała jedno pozwolenie na broń w celu ochrony osobistej. Do celów łowieckich wydano 244 zezwolenia, celów sportowych - 280, kolekcjonerskich - 229. Wydano także 344 tzw. dopuszczenia do pracy z bronią. W roku 2017 w województwie kujawsko-pomorskim było zarejestrowanych 4511 osób, posiadających broń w celu ochrony osobistej. W celu łowieckim - aż 16 tysięcy, w sferze sportowej - 3,5 tysiąca, co daje łącznie około 24 tysiące sztuk broni. Zezwolenie na posiadanie broni nie jest jednoznaczne z prawem do jej kupowania i sprzedawania. Potrzebne jest jeszcze zaświadczenie, uprawniające do nabycia broni, wydawane wraz z prawem do jej posiadania. Zaświadczenie takie, wraz z umową kupna i sprzedaży, każdorazowo trafia do Komendanta Wojewódzkiego Policji. Osoba, która utraciła uprawnienia do posiadania broni lub której unieważniono kartę rejestracyjną broni pneumatycznej, jest - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o broni i amunicji - obowiązana niezwłocznie zbyć broń i amunicję do tejże broni.
Napisz komentarz
Komentarze