Podczas, gdy w 2021 roku stosownymi ustawami w Sejmie podniesiono wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, radnym, starostom, marszałkom województw, posłom, ministrom i wiceministrom - prokuratorom, asesorom, referendarzom oraz sędziom władze centralne zamroziły systemową waloryzację wynagrodzeń. Decyzja ta argumentowana była sytuacją w kraju spowodowaną pandemią... Wart podkreślenia jest także fakt, że sędziom i prokuratorom zamrożono waloryzację by podnosić uposażenie innym grupom lub przyznawać dodatkowe świadczenia osobom nie pracującym. Zamrożenie waloryzacji płac nie zmieniło się w 2022, wobec czego ruszyła fala pozwów.
Skala problemu z którym spotkał się Sąd Rejonowy we Włocławku dotyczy kilku tysięcy prokuratorów w całym kraju. Pierwsze pozwy pracowników prokuratury, dotyczące obliczania w ostatnich latach ich wynagrodzeń, trafiły do sądu pod koniec ubiegłego roku. Właśnie następują rozstrzygnięcia. Omawiany przez nas dziś przypadek dotyczy rozstrzygnięcia przez Sąd Rejonowy we Włocławku pozwu o waloryzację prokuratora pracującego w Prokuraturze Rejonowej we Włocławku. Sędzia Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku zasądził od pozwanej Prokuratury Rejonowej we Włocławku na rzecz powoda kwotę 14.279,88 złotych brutto wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od kwot tytułem wynagrodzenia za pracę za poszczególne miesiące 2022 roku.
Jak argumentował sędzia w uzasadnieniu, projektodawca w sposób wyraźny wskazał, że przepisy ustawy z 2021 r. zamrożą wynagrodzenia sędziów i prokuratorów tylko w roku 2021. Sytuacja nie zmieniła się w 2022. Przepis podtrzymano ustawą budżetową. W uzasadnieniu Sąd wskazał także na brak konsekwencji władz centralnych, a także zwrócił uwagę na sumy kar nałożonych na Polskę za nie wykonanie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w związku z czym nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie, która naliczana jest od 3 listopada 2021 roku. Ponadto nałożył na polski rząd kary dzienne również w sprawie funkcjonowania kopalni, które potrącane były od 20 września 2021 do 3 lutego 2022 roku. Ostatecznie wyniosły one łącznie 68,5 miliona euro.
Jak nieoficjalnie podała Rzeczpospolita w związku z falą pozwów minister sprawiedliwości wystąpił do ministra finansów o zapewnienie ok. 480 mln zł na poczet wypłaty zobowiązań zasądzonych przez sądy pracy.
Napisz komentarz
Komentarze