Od 23 maja nieustające opady na południu Polski spowodowały dramatyczną sytuację. Występują tam lokalne powodzie i podtopienia wielu domostw mieszkalnych. Spływająca woda wzbiera stopniowo tworząc spiętrzeniową falę, która na przestrzeni dni kieruje się wraz z nurtem i ukształtowaniem terenu na północ kraju. Kulminacja fali na Wiśle ma dotrzeć do Włocławka w najbliższy czwartek lub piątek.
"Nasi pracownicy na bieżąco monitorują sytuację. Fala jest niższa niż 2014 roku. W kulminacyjnym momencie wówczas poziom wody wynosił we Włocławku 641 cm, czyli powyżej ostrzegawczego, ale jeszcze mniej niż alarmowy. Jeżeli chodzi o stopień wodny - pracuje z obowiązującymi procedurami. Wszystkie urządzenia spustowe działają sprawnie, są ludzie obsadzeni na stanowiskach. "- zapewnia Urszula Tomoń, Rzecznik PGW Wody Polskie RZGW w Warszawie
W komunikacie prasowym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytut Badawczego wydanego dziś, czytamy, że stan wody górnej i środkowej Wisły układa się w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe są przekroczone od stacji Zawichost po Dęblin. W nocy kulminacja wezbrania minęła Dęblin w woj. lubelskim przy stanie maksymalnym 549 cm co stanowi 49 cm powyżej stanu alarmowego. O godz. 11:00 kulminacja mija Gusin na południu woj. mazowieckiego z przekroczeniem stanu ostrzegawczego o 40 cm (410 cm). W związku z zaistniałą sytuacją apeluje się o zachowanie ostrożności.
Z kolei prezydent miasta Włocławka Marek Wojtkowski, na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, w związku z prognozowanym wzrostem stanów wody na Wiśle, od godziny 12.00 wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe. Ukazał się także komunikat, w którym w związku z nadchodzącą kulminacją fali powodziowej prognozowanej na 30 maja, prosi się mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie przebywania na terenach zagrożonych powodzią, bezwzględne opuszczenie wałów i urządzeń wodnych oraz zabezpieczenie znajdującego się przy brzegach sprzętu pływającego.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku ostrzega, że fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia.
"Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować zgodnie z zaleceniami GIS"
Do spożycia nie nadaje się również żywność, która miała kontakt z wodą z powodzi. Dokładne instrukcje TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze