Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:09
Reklama

Mistrzostwa Polski Modeli Latających na Uwięzi 2019

Podziel się
Oceń

Mistrzostwa Polski Modeli Latających na Uwięzi 2019

Autor: fot. Janusz Krysztop

Aeroklub Włocławski po raz kolejny był organizatorem Mistrzostw Polski modeli latających na uwięzi. W minioną sobotę i niedzielę na specjalnych torach znajdujących się na lotnisku w Kruszynie odbywały się zmagania załóg z całego kraju.  Tory modelarskie przeznaczone do zawodów modeli na uwięzi, to ogrodzone, wyznaczone specjalnie do takich celów przestrzenie. Rozpędzone miniaturowe statki powietrze potrafią osiągać prędkości nawet do 300 km/h.  W przypadku awarii rozpędzony samolot może być bardzo niebezpieczny, stąd odpowiednie zabezpieczenia. Miejsc przeznaczonych do takich zawodów w Polsce jest zaledwie trzy. Mistrzostwa Polski w Kruszynie rozgrywane były w 3 podstawowych kategoriach. Modele prędkościowe, wyścigowe i akrobacyjne. 

Kategoria modeli akrobacyjnych to konkurencja polegająca na wykonaniu 14 ściśle określonych obowiązkowych figur akrobatycznych w podanej kolejności i określonym czasie. Ocenie sędziowskiej podlega doskonałość wykonania każdej z figur. W kategorii prędkościowej, wygrywa ten, kto osiągnie największą prędkość.

Modele są w całości wykonywane przez zawodników, z wyjątkiem silników i zbiorników na paliwo. Nie ma tu możliwości ingerencji, ale z zawodów na zawody konstrukcja samolotu i jego obsługa ulega drobnym usprawnieniom.  Sterowanie modelem odbywa się za pomocą dwóch stalowych linek. Pilot musi potrafić wykazać się przede wszystkim sprawnością i prędkością działania. Podczas finałowego pojedynku 3 pilotów stojących po środku okręgu musi umieć współdziałać ze sobą w/g określonych reguł, jednocześnie próbują zdobyć jak najlepsza pozycję.

Pierwsze miejsce w Kategoria F2A/m - Modele prędkościowe na uwięzi - zajął Tomasz Sokołowski. 
Pierwsze miejsce w Kategoria F2B/m - Modele akrobacyjne na uwięzi - zdobył Mateusz Rakowski.
W konkurencji F2A Rodeo  - Modele prędkościowe na uwięzi - pierwsze miejsce przypadło Arturowi Tomczyk.
W konkurencji F2A - Modele prędkościowe na uwięzi - miejsce pierwsze zajął Robert Holyczek.
Modele akrobacyjne na uwięzi - konkurencja F2B - pierwsze miejsce wywalczył Krystian Bożencki.
Modele wyścigowe na uwięzi konkurencja F2C - Team Racing  - Mistrzem Polski zostali Wacław Golisz i Wojciech Lesiuk. 
 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama