W połowie lipca miała miejsce premiera książki "Poradnik dla właścicieli psów". Z autorem Mikołajem Kołuckim, lekarzem weterynarii, specjalistą chorób psów i kotów porozmawialiśmy na temat publikacji.
Jest Pan weterynarzem z wieloletnim stażem. Jak się domyślałam, miłość do zwierząt, a także chęć niesienia im pomocy wyniósł Pan w domu. Pana tata zajmuje się hodowlą psów. Doświadczenia zebrane w kontaktach z właścicielami czworonogów oraz ich pupilami pozwoliły Panu wydać książkę – "Poradnik dla właścicieli psów". Co skłoniło Pana do napisania tej publikacji?
-Pomysł na powstanie tego poradnika zrodził się podczas mojej codziennej pracy w gabinecie weterynaryjnym, gdzie regularnie przychodzą właściciele małych psiaków. Szukają porady i pomocy, przyprowadzają też swoich pupili na pierwsze wizyty. Tymczasem czas, który mogę im poświęcić, to mniej więcej trzydzieści minut. Wtedy opiekun uzyskuje ode mnie wiele informacji na temat prawidłowej opieki nad czworonogiem. Jest to ogrom wiadomości, których nie sposób zapamiętać. Kiedy więc przyjdzie zmierzyć się z jakimś niespodziewanym problemem poza gabinetem, niejednokrotnie trudno przypomnieć sobie te wszystkie „mądrości”. Dlatego warto sięgnąć wtedy po sprawdzoną i fachową wiedzę, która pozwoli właściwie postępować z naszymi ulubieńcami. Właśnie taki cel przyświecał mi podczas pracy na tą książką.
Przejdźmy do samej książki. Na rynku funkcjonują już podobne publikacje. Co odróżnia Pana "Poradnik dla właścicieli psów" od książek o podobnej tematyce?
-Poradnik jest książką jedyną w swoim rodzaju, zdecydowanie odróżniającą się od innych pozycji na rynku. Porusza wszystkie podstawowe tematy z którymi powinien zapoznać się każdy właściciel psa. Dowiemy się kluczowych informacji dotyczących prawidłowego żywienia, profilaktyki przeciwpasożytniczej, przeciwkleszczowej, pierwszej pomocy, szczepień, podstaw wychowania psa, pielęgnacji, sterylizacji, czipowania, na co zwrócić uwagę i kiedy należy się udać do weterynarza, aby nie przegapić istotnych objawów chorobowych oraz jak zadbać o naszego pupila w okresie geriatrycznym. Napisany jest przystępnym językiem. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko przyswoić sobie niezbędną wiedzę. Logiczny i jasny podział na rozdziały, pozwoli szybko znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Zawarte w poradniku wiadomości są zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycyny weterynaryjnej co jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach, gdzie panuje duży chaos informacyjny.
W jaki sposób należy przygotować dom do pojawienia się w nim psa? Domyślam się, że w przypadku szczeniaków, czy młodych psów nie unikniemy pewnych zniszczeń.
-Zanim wprowadzimy szczeniaka do domu, należy usunąć z zasięgu jego zębów wszystko, co może stanowić dla niego zagrożenie, oraz to, czego nie chcemy, aby zniszczył. Niestety musimy się liczyć z tym, że jakieś szkody w domu wyrządzi, dlatego postarajmy się ograniczyć je do minimum.
Najprostszym sposobem, aby przekonać się, co może być zagrożone, jest położenie się i spojrzenie na pomieszczenia z perspektywy pieska. Zdecydowanie należy zabezpieczyć gniazdka, kable, elektronikę, upewnić się, że nie ma dostępu do żadnych leków ani środków chemicznych. Częstym celem szczeniaka są przedmioty intensywnie pachnące, takie jak buty czy ubrania, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na nie podczas przygotowywania mieszkania. Jeśli w zasięgu pieska znajdują się cenne przedmioty, oczywiście też je zabezpieczmy. Możemy ograniczyć gryzienie/niszczenie niepożądanych rzeczy, jeśli damy szczeniakowi odpowiednią liczbę gryzaków. Często piesek psoci z nudów, jeśli zapewnimy mu odpowiednio aktywne życie, to nasz dom mniej ucierpi.
Jakie błędy popełniają najczęściej w wychowaniu i opiece nad psami? Ile czasu należy poświęcić, aby właściwie wychować młodego psa?
-Na każdym etapie opieki nad pieskiem jest ryzyko popełnienia błędu. Nieprawidłowe żywienie, brak szczepień, profilaktyki przeciwkleszczowej czy przeciwpasożytniczej, zaniedbanie kluczowego okresu socjalizacji, błędy wychowawcze i wiele innych… Mam nadzieję, że dzięki lekturze mojej książki takie sytuacje będą rzadziej występowały, a dzięki temu mniej psów będzie porzucanych, oddawanych do schronisk czy z powrotem do hodowli. Ponadto wierzę w to, że czworonogi będą mniej chorowały, a co za tym idzie, nie będą narażone na cierpienie, któremu – dzięki profilaktyce lub prawidłowej pielęgnacji – można zapobiec. Liczę również na to, że mój poradnik pomoże właścicielom i hodowcom wyeliminować część zaburzeń behawioralnych spowodowanych błędami wychowawczymi.
Jakie mogą być skutki takich błędów?
-Błędy związane z zaniedbaniem profilaktyki szczepień czy przeciwkleszczowej mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet mogą być przyczyną straty naszego pupila. Nieprawidłowe żywienie może skutkować otyłością, która jest jednostką chorobową lub niedoborami prowadzącymi do wyniszczenia organizmu. Natomiast błędy wychowawcze kończą się porzucaniem piesków, oddawaniem do schronisk czy hodowców, pogryzieniami innych zwierząt czy członków rodziny. Wszystkie wymienione skutki są źródłem cierpienia dla czworonoga, jak i właściciela. Wierzę, że zwiększenie świadomości wśród posiadaczy piesków pozwoli uniknąć choćby części z tych problemów, a co za tym idzie poprawi komfort życia zarówno jednym i drugim.
Przejdźmy do diety. Nadal zdarza się, że właściciele psów karmią lub dokarmiają swoje czworonogi resztkami z obiadu. Czy jest to dla nich zdrowe?
-Karmienie pieska resztkami z obiadu jest oczywiście błędem. Niestety jeszcze spotykam się z takimi zachowaniami w swojej praktyce. Mam szczerą nadzieję, że ten poradnik zwiększy świadomość wśród właścicieli i takie sytuacje będą występować znacznie rzadziej. Zatem czym karmić naszego pupila? Do wyboru mamy karmy komercyjne: suche i mokre, możliwość przygotowywania posiłków samemu (tak zwana dieta gotowana) oraz BARF. Każdy z przedstawionych sposobów żywienia ma swoje wady i zalety. Powinniśmy świadomie wybrać, co będzie optymalne dla psa oraz naszego trybu życia. Chciałbym podkreślić, że żaden z powyższych sposobów żywienia nie jest zły, jeśli jest odpowiednio zbilansowany i zapewnia pełnowartościowe posiłki.
Gdzie można nabyć Pana książkę?
-Poradnik jest ogólnie dostępny w całej Polsce. Możemy go nabyć w większości księgarni, na przykład w Empiku, księgarniach PWN, Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa i wielu innych.
Napisz komentarz
Komentarze