Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:59
Reklama

Kształt dachu ma znaczenie! Czy wiesz, jakie?

Podziel się
Oceń

domek

W momencie zakupu wymarzonego projektu domu z pewnością wizualizujesz sobie w myślach to, jak będzie wyglądał on zaraz po ukończeniu budowy. Tuż obok wyboru odpowiedniego zabarwienia elewacji czy stolarki okiennej, w pewnym momencie przychodzi czas na podjęcie decyzji dotyczącej kształtu dachu, który nie bez powodu uważany jest za swoistą koronę całego domu. Wygląd zadaszenia ma istotne znaczenie w kontekście estetyki budynku, zwieńczając bryłę i nadając domowi odpowiednie proporcje. Rodzaj wybranego dachu ma ogromny wpływ na ogólny charakter budynku – domy tradycyjne bardzo często cechują dachy dwuspadowe, zaś ich nowoczesne odpowiedniki dachy płaskie. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach kształt i budowę dachu determinują między innymi warunki atmosferyczne. W miejscach narażonych na długotrwałe, intensywne opady deszczu czy śniegu, stawia się na praktyczne rozwiązania w postaci dachów spadzistych, które nie będą zatrzymywać wody na swojej powierzchni. Inne typy zadaszeń będą bardziej odporne na wiatr, zaś pozostałe będą w stanie poprawić izolację cieplną budynku. Wybór dachu nie jest prostą sprawą, jednak znajomość konkretnych typów i ich charakterystyki może pomóc w decyzji.

Podział dachów ze względu na ich kształt – krótka charakterystyka

Dachy dwuspadowe → najpopularniejsza forma wieńczenia domów jednorodzinnych, znana nam od tysiącleci. Dachy dwuspadowe mają bardzo prostą konstrukcję, a ich pokrycie jest bardzo proste. Cechą charakterystyczną tej formy zwieńczenia budynku są trójkątne ściany szczytowe na poziomie poddasza danego budynku; możliwe jest wykonanie dachu dwuspadowego naprawdę niskim kosztem.

Dachy czterospadowe → jak sama nazwa wskazuje, każdy dach czterospadowy składa się z czterech połaci. W zależności od ich kształtu, dachy dzielimy na namiotowe i kopertowe. Pierwsze mają formę ostrosłupa o prostokątnej podstawie, zaś drugie kształtem swojego rzutu przypominają kopertę. Oba typy mają nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można je kryć dowolnym materiałem małoformatowym lub wielkoformatowym.

Dachy wielospadowe → jedna z najbardziej złożonych form zwieńczenia budynku; stosuje się go w przypadku budynków o skomplikowanej bryle addytywnej, powstałej z przenikania kilku brył. Dachy wielopołaciowe posiadają najwięcej krawędzi oraz wymagają większego zużycia materiałów – ich stawianie jest więc analogicznie droższe.

Dachy płaskie → forma pośrednia pomiędzy stropem a dachem, ma konstrukcję żelbetową; nie jest zbudowany z drewnianych wiązarów. Odpowiednie uformowanie wylewki betonowej zapewnia spadek na odprowadzenie wody pozostałeś z opadów. W wielu przypadkach montuje się specjalne systemy służące do odwadniania dachów płaskich (systemy grawitacyjne oraz podciśnieniowe).

Podczas wyboru dachu, pod uwagę należy wziąć również typ konstrukcji więźby dachowej. Wyróżniamy między innymi więźby krokwiowe, płatwiowe oraz płatwiowo-kleszczowe. Pierwszą stosuje się przy dachach o rozpiętości do 6 m i nachyleniu połaci powyżej 40°, a jej konstrukcja opiera się na murłatach, co jest w stanie zapewnić wolną przestrzeń na poddaszu. Drugi typ więźby stosowany jest do dużych dachów o stosunkowo małym pochyleniu połaci, zaś krokwie opierane są na murłatach i płatwiach. Trzeci rodzaj więźby stanowi konstrukcja przeznaczona dla dachów o szerokiej rozpiętości sięgającej do około szesnastu metrów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru typu konstrukcji dachu?

Wybór więźby jest zależny od bardzo wielu czynników: wielkości oraz kształtu domu, przeznaczenia poddasza (użytkowe/nieużytkowe), względów architektoniczno-estetycznych oraz sytuacji finansowej inwestora. Na stronie polskiecentrumdachowe.pl wszystkie osoby zainteresowane budową dachu czy zakupem materiałów mogą skontaktować się ze specjalistami z zakresu szeroko pojętego dekarstwa. Porada specjalistów bardzo często jest czymś na wagę złota. Polskie Centrum Dachowe oferuje szereg opcji materiałowych na dachy, a także fachowe doradztwo związane z ich stawianiem. Dodatkowo firma oferuje realizację kompleksowych zamówień zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów prywatnych. Wybór odpowiedniego dachu to sprawa wysoce indywidualna; warto jednak pozostawać w kontakcie ze specjalistami, którzy najlepiej znają się na rzeczy, a kontakt z nimi zminimalizuje ryzyko popełnienia jakiegokolwiek kosztownego błędu.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama