Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:04
Reklama

„Deptania kapusty” w Skansenie w Kłóbce. To ostatni festyn w tym roku

Podziel się
Oceń

„Deptania kapusty” w Skansenie w Kłóbce. To ostatni festyn w tym roku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Deptanie kapusty”, który odbędzie się w dniu 10 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

O dawnych zwyczajach związanych z przygotowaniami kiszonej kapusty opowiedzą Zespoły Folklorystyczne „Śmiłowiónki” i „Ziemia Kujawska” działające przy Choceńskim Centrum Kultury. Przypomną ważny element z życia wiejskiej społeczności, który był również okazją do spotkania w jednej z chałup, podczas którego, oprócz wspólnej pracy polegającej na szatkowaniu, ubijaniu, deptaniu kapusty, plotkowano, opowiadano ciekawe historie, jak również tańczono, śpiewano i raczono się poczęstunkiem przygotowanym przez gospodynię w podzięce za pomoc.

Ponadto na scenie przy karczmie zobaczymy Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna oraz Paulinę Kozłowską z włocławskiego muzeum, którzy przypomną kujawskie melodie i pieśni. Na koniec spotkania „Rodzinna Kapela Pana Jacka” z Sierpca zaprosi Państwa na wiejską potańcówkę.

W skansenowskich zagrodach odbywać się będą pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, wyrobu oleju. Dzieci wezmą udział w warsztatach plecionkarskich, garncarskich, druku wzorów z kapusty za pomocą drewnianego stempla i własnoręcznie robionych magnesów z „bohaterką” imprezy.

Na miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła czekać będą już od godziny 13.00 kramy z haftami, rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej oraz ze smakołykami przygotowanymi m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krzewia czy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu i gospodarstwa ekologiczne.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:

  • Normalny – 15 zł
  • Ulgowy – 10 zł


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama