Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:54
Reklama

Aranżacja przydomowego tarasu – na jaki materiał budowlany się zdecydować?

Podziel się
Oceń

Aranżacja przydomowego tarasu – na jaki materiał budowlany się zdecydować?

Duże drzwi, a za nimi przydomowy taras. Wielu marzy o takiej możliwości. O salonie, z którego wychodzi się wprost na użytkową przestrzeń na świeżym powietrzu. Jakiego rodzaju materiał wykończeniowy prezentuje się najlepiej w takich aranżacjach? A przede wszystkim, który w określonej sytuacji jest możliwy do zastosowania?

Betonowa wylewka na tarasie, czyli nowoczesna, minimalistyczna aranżacja

Gdy planujemy zaaranżować taras na poziomie klasycznego parteru, bez zbędnych schodów i wzniesień – interesującym wyborem okazuje się beton. Materiał ma mnóstwo praktycznych zalet. Betonowa wylewka jest funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu w czystości, pozwala uzyskać dowolny kształt i jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Przede wszystkim jednak daje możliwość wyboru określonej mieszanki.

Trwały i ponadczasowy taras może być stworzony z wylewki z betonu architektonicznego, betonu polerowanego, betonu dekoracyjnego albo betonu stemplowanego. Pierwsza aranżacja jest z pewnością doskonale każdemu znana, choćby z nowoczesnych wnętrz współczesnych domów. Beton tego typu bardzo często pozostawiany jest w surowej formie, bez jakiegokolwiek wygładzenia. Jego naturalna faktura jest bowiem jego największym atutem. Beton polerowany to jak sama nazwa wskazuje – wylewka z polerką, połyskująca i niesamowicie mocna. Wylewkę z betonu dekoracyjnego wyróżnia zaś praktyczna i użytkowa funkcja. Materiał można nanosić na praktycznie każdą powierzchnię użytkową. Ostatnia już, wylewka z betonu stemplowanego jest rozwiązaniem finezyjnym, bo odciska się na niej przeróżne wzory, na przykład imitujące kamienie albo drewno.

W przypadku betonowego tarasu trzeba jednak pamiętać o niektórych wymogach formalnych. Na szczęście szczegóły na ten temat opisane są na większości blogów tematycznych, na przykład: https://aleo.com/pl/porady/budowa-tarasu-betonowego-zrob-taras-krok-po-kroku/ . W skrócie można jednak powiedzieć, że chodzi tu o zgłoszenie planowanych robót i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Drewniany taras, czyli ekologiczna i praktyczna aranżacja

Jeśli poziom parteru domu i tarasu się różni, a Tobie zależy na sprawnym przeprowadzeniu prac, bez konieczności zgłaszania ich do urzędu – przemyśl możliwość postawienia konstrukcji drewnianej.

Taras drewniany na słupach to idealne rozwiązanie w przypadku domów z nieznacznie uniesionym parterem. Wskazany materiał jest surowcem odnawialnym, którego cechuje szereg praktycznych zalet. Drewno jest trwałe i pięknie się prezentuje. Jednak tym, o czym trzeba pamiętać w jego przypadku, jest konieczność regularnej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji.

Nie masz czasu i chęci, by takową przeprowadzać? Nic straconego. Chętnie dziś używany materiał budowlany w postaci desek kompozytowych imitujących prawdziwe drewno – jest jeszcze trwalszy. Co więcej, montaż konstrukcji tarasowej z kompozytów można przeprowadzić samodzielnie. Istotnymi szczegółami na ten temat dzielą się w Internecie specjaliści. Niezbędne informacje można znaleźć między innymi pod wskazanym linkiem: https://aleo.com/pl/porady/budowa-tarasu-kompozytowego-jak-wybrac-odpowiednie-deski-kompozytowe-na-taras/

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama