Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 03:05
Reklama

Adwokat - kiedy zwrócić się do niego o pomoc i dlaczego

Adwokat to osoba, która potrzebna jest nam wszędzie tam, gdzie potrzebujemy informacji lub pomocy przy sprawach związanych z prawem. Nie znamy wszystkich przepisów, jest ich bowiem bardzo dużo, a prawnik ma je opanowane do perfekcji. Spędził nad ich studiowaniem wiele lat i cały czas je szlifuje w praktyce zawodowej. Przepisy stale się zmieniają, a za prawnymi nowościami jest w stanie nadążyć jedynie osoba, która się tym interesuje na co dzień, czyli adwokat. Dlatego dzięki jego wiedzy możemy rozwikłać wiele spraw dotyczących prawa. Zapukajmy zatem do jego kancelarii i poprośmy o konkretną usługę.
  • 13.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Adwokat - kiedy zwrócić się do niego o pomoc i dlaczego

Jakiej pomocy możemy oczekiwać od adwokata?

Prawnik służy radą i konkretną pomocą oraz wsparciem w zakresie prawa. Nie ocenia on petenta, nie szufladkuje go, zachowuje dyskrecję (tajemnica zawodowa). Każdemu klientowi, który przyjdzie do niego po usługę, stara się pomóc jak najlepiej. Do każdej sprawy podchodzi poważnie i stara się znaleźć jak najlepsze dla niej rozwiązanie. Możemy z usług adwokata skorzystać, gdy np. ktoś pozwał nas do sądu jako świadka lub oskarżonego i nie wiemy, co w takiej sytuacji zrobić. Warto zajrzeć do prawnika także wtedy, gdy chcemy ubiegać się w sądzie o sprawiedliwość, pozywając kogoś na sprawę za popełnione przewinienie wobec nas.

 

Wszystkie sprawy, które dotyczą prawa, warto rozstrzygnąć z pomocą adwokata. Zna on bowiem przepisy i jest w stanie nam pomóc, abyśmy jak najmniej ucierpieli i jak najwięcej zyskali. Problemy mogą dotyczyć wielu gałęzi życia - prawo rodzinne, cywilne, administracyjne, karne, gospodarcze, procesowe, konstytucyjne, finansowe. W każdej z tych dziedzin możemy liczyć na fachową pomoc ze strony adwokata, do którego się zwrócimy o pomoc.

Dzięki ekspertowi w dziedzinie prawa unikniemy błędów i w razie rozprawy sądowej dobrze się do niej przygotujemy. Otrzymamy podpowiedzi, jak napisać pisma urzędowe (np. pozew lub odwołanie od wyroku). Dowiemy się, jak odpowiadać na pytania sądu, czego nie robić, kiedy milczeć itd. Możemy także liczyć na osobiste wsparcie prawnika na procesie. Adwokat może nas wspomagać podczas sprawy lub całkowicie nas reprezentować i za nas mówić. W tym drugim przypadku, jeśli to możliwe, nie musimy w ogóle być obecni na sali rozpraw.

 

Adwokat nie tylko do trudnych spraw na sali sądowej

Błędne jest myślenie, że do adwokata idzie się tylko wtedy, gdy czeka nas pewna bardzo zawiła sprawa w sądzie. Możemy zwrócić się bowiem do prawnika z zupełnie innych powodów. Na przykład wtedy, gdy chcemy sprawdzić, jak należy postępować wobec praw autorskich autora dzieła, którego chcemy wykorzystać np. przy pisaniu pracy dyplomowej. Adwokat jest także po to, by udzielić nam informacji, jak np. postąpić w pewnej konfliktowej sytuacji (spór o coś lub o kogoś). Nie każde przecież konflikty należy rozstrzygać za pomocą sądu.

Są sytuacje, gdy wystarczą zwykłe pisma ostrzegawcze, np. jeżeli były mąż przestał płacić alimenty byłej żonie na ich wspólne dziecko, matka dziecka może najpierw wysłać do ojca ich dziecka pismo ponaglające o dokonanie wpłacenia zaległości. W piśmie tym jest zawarte ostrzeżenie, że w razie nieuiszczenia danych kwot w podanym dodatkowym terminie, sprawa trafi do sądu.

Wiedza protektora przyda nam się także wówczas, gdy będziemy chcieli odwołać się od wyroku, jaki sąd orzekł na rozprawie. Podpowie, jakie pismo, dokumenty i załączniki musimy złożyć w sądzie i w którym, czy w tym pierwszej instancji, czy też należy już odwoływać się wyżej. Jeśli nie umiemy dobrze sformułować zdań w odwołaniu, czy też przy pisaniu pozwu, w tym zakresie również pomoże nam adwokat.

 

Dlaczego warto skorzystać z adwokata?

Z pomocy adwokata warto skorzystać, gdyż:

1. Przepisy w prawie wciąż się zmieniają. Coś jest dopisywane przez Rząd, coś usuwane lub zmieniane. My o tym możemy nie wiedzieć, gdyż nie śledzimy na bieżąco wszystkich wiadomości. Nie zagłębiamy się w biuletyny i inne artykuły, świadczące o zmianach w prawie. Dlatego nawet najzwyklejsze otwarcie działalności gospodarczej może okazać się wielką zagadką i musimy odwiedzić adwokata, by nie popaść w konflikt z prawem.

2. Adwokat, jako nasz reprezentant jest osobą postronną, a zatem będzie myślał w sposób jasny i niezmącony żadnymi silnymi emocjami, jakimi sami jesteśmy w stanie ulegać. Niekontrolowane reakcje, jakimi moglibyśmy ulec w trakcie procesu sądowego, pogorszyłyby naszą sytuację. Jeżeli prawnik broni naszego stanowiska w sprawie (bez względu na to, czy jesteśmy powodem, czy oskarżonym), możemy być pewni, iż urzędnik wykorzysta wszelkie przepisy i kruczki prawne, by nam w tej sprawie dopomóc. Skorzystajmy bez obaw z usług adwokata, gdyż jest to dla nas bardzo duże wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa.

3. Dzięki wiedzy adwokata i jego porad będziemy wiedzieć, jakie mamy prawa (jednakowo jako osoba pozwana oraz pozywająca). Często z powodu emocji brakuje nam przykładów, aby udowodnić komuś winę lub wybronić się z zarzutów. Rozmowa z adwokatem w kancelarii przed terminem rozprawy pomoże nam te dowody odszukać i skutecznie się przygotować do procesu.

 

 

Materiał Partnera https://kancelariabutny.pl/

Materiał zewnętrzny


ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama