Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 20:17
Reklama

Leki przeciwzakrzepowe a suplementy, przyprawy i zioła

Interakcje leków z innymi substancjami to problem, który czesto ignorujemy. Leki w połączeniu z innymi substancjami moga powodować działania niepożądane, ale może również zachodzić sytuacja wzmmacniania lub osłabiania działania leku. To także sytaucja niepożądana, gdy istotna jest prawidłowo dobrana dawka leku.
  • 07.05.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Leki przeciwzakrzepowe a suplementy, przyprawy i zioła

Leki przeciwzakrzepowe, popularnie zwane lekami rozrzedzającymi krew przyjmujemy w pewnych warunkach jako profilaktykę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj na stałe zalecane są osobom po zawale serca albo udarze mózgu. Zmniejszenie krzepliwości krwi ma zapobiec ponownemu atakowi tych chorób. Profilaktycznie przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe również w przypadku zagrożenia zawałem serca lub udarem mózgu. Niektóre leki zawierają kwas acetylosalicylowy (Acard, Polocard) i można je kupić bez recepty. Antagonisty witaminy K albo leki hamujące agregacje płytek sprzedawane są wyłącznie na receptę i przyjmowane ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak wiele leków również leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami albo suplementami lub substancjami zawartymi w ziołach (https://portaldlazdrowia.pl/leki-przeciwzakrzepowe-z-czym-nie-laczyc/ ). Interakcja może polegać na wzmocnieniu lub osłabieniu działania leków przeciwzakrzepowych, a obydwie sytuacje są groźne. Osłabienie działania leku przeciwzakrzepowego w skrajnym przypadku prowadzi do jego nieskuteczności. A to jest naprawdę groźna sytuacja. Wzmocnienie zaś to na przykład w efekcie krwotoki, krew w kale lub moczu.

Co możemy zrobić? Porozmawiać z lekarzem, dokładnie przeczytać ulotkę z leku i zapoznać się z działaniem suplementów lub ziół, które stosujemy.

Bardzo często przyjmujemy witaminy jako suplementy i od nich zaczniemy omówienie interakcji. Witaminy A i E są przyjmowane w preparatach poprawiających wygląd paznokci i włosów albo jako składnik kremów do cery. Jeśli przyjmowane są zewnętrznie, to nie ma problemu, jeśli doustnie, to pamiętamy o ich działaniu przeciwzakrzepowym, czyli takim samym jak działanie leków przeciwzakrzepowych. Z kolei witamina C osłabia działanie warfaryny, będącej składnikiem leków przeciwzakrzepowych. Jeśli musimy ją przyjmować, to nie o tej samej porze. Witamina K z kolei wpływa na zwiększenie czynników krzepnięcia przez wątrobę, a w rezultacie zwiększa krzepliwość krwi (Sprawdź źródła witaminy K na stronie https://portaldlazdrowia.pl/witamina-k/ ). W przypadku witamin pamiętajmy nie tylko o suplementach, ale także o warzywach, które zawierają duże ilości poszczególnych witamin. Dłuższe spożywanie tych warzyw w większych ilościach działa jak naturalna suplementacja i ma wobec leków przeciwzakrzepowych podobne działanie.

Kumaryna jest związkiem, którego pochodnymi jest warfaryna i aacenokumarol, czyli składniki leków przeciwzakrzepowych. Problem polega na tym, że kumarynę zawiera cynamon, a z ziół szałwia i rumianek. Oczywiście niewielkie ilości nie stanowią problemu, ale cztery herbatki z rumianku to już zbyt wiele. Imbir zawiera tromboksan, który również rozrzedza krew. Imbir jest przyprawą i składnikiem wielu suplementów, dlatego zalecana jest ostrożność.

Miłorząb japoński jest składnikiem ziołowych preparatów służących poprawie pamięci, leczeniu zaburzeń krążenia i zawrotów głowy. Czosnek zaś do przyprawa traktowana często jako naturalny antybiotyk. Obydwie rośliny zawierają związki działające w pośredni sposób przeciwzakrzepowo, a więc osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe muszą uważać. Podobnie działa żeń-szeń, który jest popularnym suplementem. Do roślin działających przeciwzakrzepowo można zaliczyć żurawinę oraz korę kasztanowca. Z kolei dziurawiec popularny od wielu lat zawiera substancje, które w pośredni sposób osłabiają działanie leków przeciwzakrzepowych, stymulując wytwarzanie przez wątrobę enzymów oczyszczających organizm z leków, w tym także warfaryny i acenokumarolu.

Jeśli chodzi o leki wymienimy aspirynę leki przeciwzapalne, które w większości działają przeciwzakrzepowo. To najpopularniejsze leki, nie zastanawiamy się nad ich stosowaniem, chociaż jak widać w tej sytuacji powinniśmy. A co z innymi lekami? Nie sposób ich wymienić, dlatego idąc do lekarza powinniśmy mieć ze sobą wykaz leków, które przyjmujemy. W każdym przypadku. W a podczas przyjmowania do szpitala sami nas o to spytają, więc tym bardziej trzeba być przygotowanym. Nie lekceważmy tego, tu chodzi o nasz zdrowie i życie.

--- Artykuł sponsorowany ---


ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama